Bilgilendirme Yazılarımız

Çit Bitkileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çit Bitkileri Bahçe Düzenlemekte çokça kullanılan Peyzaj’ın vazgeçilmez bitkileridir, bu bitkiler bölgelere göre seçici adaptasyonlara sahiptir. Rüzgar, ışık, sıcaklık, su ve nem gibi koşullar bu bitkilerin büyüme koşullarını etkilemektedirler.

               Marmara Bölgesinde çoğunlukla kullanılan ve tercih edilen çit bitkileri; Leylandi, Ligustrum, Alev Çalısı, Kartopu, Mazı, Limoni Selvi, Mavi, Selvi gibi bitkilerdir bu bitkileri ilk olarak bir fidanlıktan satın alırken, bitkilerin tüplü fidan olmasına, gövdelerinin kalın olmasına, yapraklarının doğal rengini koruyor olmasına, form olarak adlandırılan şeklinin düzgün olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

               Peyzajda kullanılan bitkilerin seçiminde kullanılan ve aynı zamanda bitkilerin fiyatlarını da etkileyen temel unsurda bitkilerin boyları yani uzunluklarıdır, bitkiler yıllar içerisinde boylanarak daha uzun formlara ulaşmaktadırlar, uzun boylu olan bitkilerin fiyatları yaşları düşük olan bitkilere göre daha yüksek fiyatlarla tüketiciye sunulmaktadır.

               Bu bitkileri satın alırken fidanlık görevlilerine alanınızın durumunu ve mevsimsel faktörlerinizi belirtmenizi tavsiye ederim özellikle dikim yapılacak yerin rüzgâr yönünden durumu, yağış normu, çevrede yetişebilen bitkiler gibi bilgileri onlara sunarsanız size daha kolay tavsiyelerde bulunabilirler.

               Çit bitkilerinizi dikerken belirteceğim kurallara uyarak bu bitkilerin tutunmasını ve hızlı büyümesini sağlayabilirsiniz;

  • Özellikle boylu bitkilerin dikim sonrası yanlarına çakılan sağlam kazıklara bağlanarak sallanmalarının önlenmesi: böylece bitki kökünün sallanarak hava alması önlenebilir.
  • Bitkilere dikim sonrası önceki yazımızda gösterdiğimiz gibi bitki başına en az 250cc Humik & Fulvik Asit uygulanması.
  • Kısa boylu çit bitkilerinin kılavuz bir ip yardımı ile aynı hizada dikilerek ipler yardımı ile belirli bir oranda sabitlenmelidirler.
  • Çukurlar bitkinin saksı boyu geçmeyecek düzeyde açılmalıdır.

               Dikim sonrası bitki bakımında bitkilerin ihtiyaç duyacağı elementler gübreler yardımı ile toprağa verilmelidir, aynı zamanda düzenli olarak yaprakları yaprak bitleri veya diğer zararlı böceklere karşın kontrol edilmeli böcek gözlemi gerçekleştiği taktirde insektisit kullanılarak bitkiler üzerindeki böcekler uzaklaştırılmalıdır.

               Bitkilerin altında büyüyen yabancı otları da zaman zaman temizlemenizi tavsiye ederim bu otlar boylanarak bitkilerinizi sarabilir ve bitkinizle ışık rekabetine girebilirler.
               Bu otları çapa yardımı ile temizleyerek aynı zamanda bitkilerinizin kök bölgesindeki toprağında belirli oranda gevşemesini sağlayabilirsiniz.

               Süs ve çit bitkileri zamanla formlarını kaybedebilir ve gövde şekillerini kaybedebilirler, çit kesme makasları ve makineleri ile yaprakları kesebilir  budama makası ile dallara şekil verebilirsiniz. Tabi ki tavsiyem profesyonel bir uzmandan veya firmadan bu hizmeti talep etmeniz olacaktır yanlış bakım uygulamaları geri dönülemeyen kötü sonuçlara yol açabilecektir.

               Sonuç olarak bu bitkiler doğru dikim teknikleri uygulanarak düzenli olarak bakımları sağlanarak ve düzenli olarak gözlem yapılarak uzun yıllar boyunca göz alıcı şekilleri ve güzel kokularıyla ihtiyaçlarınızı karşılayabilirler.