Bilgilendirme Yazılarımız

Çim Alanların Bakımı

               Önceki yazımda bahsetmiş olduğum toprak sahalarda çim uygulamaları konusu sonrası, bu alanların bakımıyla ilgili sizlere bilgi vererek, çim alanınızın daha uzun ömürlü ve stabil yapıda kalması konusunda sizlere yardımcı olacağım.

               Çim alanınızın düzenli sulanması, biçilmesi, gübrelenmesi ve ilaçlanması zaruridir, ihtiyaçları karşılanmayan alanlardaki çim bitkilerinin hızla varlığı azalır ve yerlerini yabancı otlar alır, yabancı ot olarak tabir ettiğimiz bitkiler bölgede sürekli olarak var olan bitkiler olabilirler böyle durumlarda bu bitkiler alanın tamamını kaplayarak alanın otlağa dönüşmesine sebep olurlar.

               Çim alanların bakımında önemli ilk noktamız sulama saatleridir, sulama saatleri güneş ışınlarının bitkilerin üzerine dik olarak ulaşmadığı saatler olmalıdır, özellikle bu saatlerde yaprakların üzerinde kalan su damlacıkları mercek görevi görmekte ve bitki sıcaklığı yükseltmekte aynı zamanda güneş yanıklarına sebebiyet vermektedir. Bu sebeple sulama sabah erken saatlerde veya güneşin batmasına yakın saatlerde sulanmalıdır.

               Çim alanda yer alan bitkiler zamanla uzayarak stabil görüntüsünü kaybetmekte ve aşırı uzamayla kontrolden çıkarak strüktürünü kaybedebilmektedir. Bu sebeple çim alanlar Çim Biçme Makineleri ile biçilmelidir, çim biçme makineleri zaman zaman motorlu tırpanlar ile karıştırılabilmektedir, moorlu tırpanlar çim alanların kenarlarında fazlaca uzayan ve çim biçme makinesi ile kesilemeyen noktaların rötuşu dışında çim alanda kullanılmamaktadırlar.

               Çim alanlar bahar aylarıyla birlikte yabancı otların istilasına uğrarlar bu otların tohumları genellikle kuşların dışkıları, rüzgâr, yüzey akıntısı vb. dış etmenlerle alanınıza taşınırlar bu yabancı otların bölgeyi istila etmemeleri için ilaçlanmaları şarttır sizlere aktif madde olarak: 451,4 g/l 2,4-D (2,4-D Dichlorophenoxy) acetic acid tri-isopropyl amin tuzu + 116,3 gl Picloram tavsiye ederim bu ilacı yabancı otların üzerine uygulayarak varlıklarını azaltabilirsiniz.

               Çim alanların gübrelenmesinde kompoze gübreleri sizlere tavsiye edebilirim dekara metrekareye uygulanacak 25-30 gr 12.12.12 ya da 15.10.10 organa mineral gübreler çimlerinizin yeterli besine ulaşmasını sağlayacaktır bu uygulamayı yılda en fazla 3 kez yapmanızı tavsiye ederim.

               Ani sararma, hastalık vb. problemlerde bir profesyonelden yardım almanız alanınız için en sağlıklı karar olacaktır, bölgemizde düzenli olarak bahçe bakımını yapan firmalarda tüm bu uygulamaları size aylık periyotlar halinde yaparak üzerinizdeki bakım yükünü tamamen ortadan kaldırabilmektedir, bu firmalarla çalışırken referanslarını dikkate almanızı ve referanslarıyla iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Bölgemizdeki büyük firma ve bahçelere hizmet sağlayan firmalar bu konudaki deneyimlerini sizlerin alanlarınıza aktararak uygulama kaynaklı sorunların aşılmasında yardımcı olabilirler.

               Düzenli çim alan bakımının tüm kilit noktalarını siz değerli okuyucularımız ile paylaştım bu konuyla ilgili internet üzerinde çok sayıda spekülatif bilgi var olduğundan artık bilgi edinirken makalemizdeki bilgileri dikkate alarak doğru ve yanlışı ayırmanız kolaylaşacaktır.